Jak bardzo zdrowe są zupy?

Danie, jakim jest zupa, ma bardzo długą historię. Niektórzy twierdzą, że próby ugotowania zupy zostały dokonane już w epoce kamienia łupanego. Jednak jako samodzielne danie, podobne do współczesnego mogło pojawić się około 100 lat przed nasze erą. Pierwsze zupy gotowano w Chinach i na dalekim wschodzie.

Nasze mamy i babcie niejednokrotnie powtarzały, że zupy należy jeść codziennie. Czy w takim przypadku zupa jest faktycznie niezastąpionym posiłkiem niosącym dobroczynne skutki zdrowotne?  Lekarze twierdzą, że regularne spożywanie pierwszych dań, jakimi są zupy, może przynieść organizmowi wiele korzyści. 

Bogaty skład zup.

Każda zupa zawiera moc cennych składników odżywczych.

Odpowiednie przygotowanie pierwszych dań pozwala zachować niemal cały dobroczynny skład potrawy. W przypadku niewłaściwego gotowania witaminy i minerały zawarte produktach są tracone bezpowrotnie. Jednak właściwie przyrządzona zupa pozwala na przeniknięcie witamin i minerałów do wywaru.

Skład każdej zupy jest na swój sposób wyjątkowy. Zazwyczaj znajduje się w nim:

  • magnez
  • potas
  • żelazo
  • fosfor
  • witaminy A, W, E
  • witamina C

Ponieważ zupa z warzywami jest doskonałym źródłem błonnika, niezbędnego dla sprawnego funkcjonowania okładu pokarmowego, są one  polecane także osobom dbającym o figurę .

  • Rośliny strączkowe zapewniają daniu zawartość białka i węglowodanów.
  • Buliony mięsne wzbogacają zupę o białka i tłuszcze.
  • Ziemniaki, kasze, soczewica są bardzo pożywne ze względu na ilość węglowodanów.
  • Mleko i śmietana są źródłem witaminy D.

Zupa z dyni zawiera beta-karoten, niezbędny dla zdrowia oczu. Dania z pomidorów są źródłem likopenu – jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy, spowalniających proces starzenia się organizmu, a także zapobiegających powstawaniu większości chorób na przykład nowotworów .

Zwrócić na nie uwagę powinni szczególnie mężczyźni chcący chronić się przed rakiem gruczołu krokowego.

Dodatek z brokułów.

Brokuły są bardzo cennym składnikiem zupy. Zawierają karotenoidy oraz specyficzne substancje pociągające rozwojowi raka jelita grubego. Na dodatek niektóre z dobroczynnych składników nie rozkładają się pod wpływem wysokiej temperatury.

Dodatek z marchewki.

To warzywo warto jeść po obróbce cielnej z niewielkim dodatkiem tłuszczu (np. oleju), co pozwoli lepiej przyswoić witaminę A. Można dodać ją do rosołu lub innej zupy spożywanej na gorąco.

Gotowanie zup na bulionie warzywnym.

Takie zupy są bogate w składniki odżywcze, przy czym wcale nie muszą zawierać nadmiarowych kalorii.

Lekkie zup warzywne to doskonały wybór dla osób będących na diecie odchudzającej.

Można dodać nich kasze lub makaron alby polepszyć smak. Niektórzy, aby wyeliminować kaloryczną śmietanę, zastępują ją mlekiem. Co więcej, rosół można umieścić w lodówce i zebrać z niego nadmiar tłuszczu. Można także gotować go na mięsie pozbawionym skóry. Taka sztuczka pozwoli ci na zmniejszenie kaloryczności dania przy zachowaniu jego cennych substancji.

Autor

One Reply to “Jak bardzo zdrowe są zupy?”

Dodaj komentarz